... آنان که «چراغی در دست» به ستیز با سیاهی پرداختند. پیام آورانی که نماد و نمود و نشانه ی بزرگ مسیر انسانیت اند. آثار آنان آموزگاران بزرگ دوستی و عشق اند و سرانجام دل ها را به هم تألیف خواهند کرد!؟

گویی زمان آن فرا رسیده است که آدمی برای فکر کردن به دنبال یک ذره وقت بگردد و بیندیشد که با کوچک کردن جهان جز دعوا و خشونت پای نمی گیرد و جهان بزرگ نمی شود مگر با چشمان ژرف اندیش آدمیان!

والاّ سرانجام بشر می پذیرد که به قول «اوژن یونسکو»: «جهان شوخی عظیمی است که خدا با بشریت کرده است.»

امروزه، روزگار آن سپری شده است که نشان دادن درخت در جنگل غیب گویی و پیش گویی شمرده شود. هر چه زودتر باید دست به کار شد و نقادانه به خود نگریست که نخستین نشانه ی ژرف اندیشی است و از مداحانه به خود نگریستن دست برداشت که اولین نمود ابله بودن است! و تنهایی نگران کننده ای در پی دارد. مانند تنهایی عمیقی که در «نخواندنِ» فرجام خویش پنهان شده است.

«عشق و معرفت» دو بال پروازند هر کدام بدون دیگری می شکنند عشق نیرومند است در ما شتاب پدید می آورد اگر در این شتاب دقت و آگاهی و معرفت و آرامش نداشته باشیم، مانند راننده ای خواهیم بود که دقت او با سرعتش هماهنگ نیست. و سرانجام جایی جز ته درّه ندارد! شنیدن صدای هر سگی از سگ های دیگران و نشنیدن صدای هر رگی از رگ های خویش ما را از همهی بخش های هستی ـ که انرژی مثبت در درون دارند ـ غافل می کند. و بی سبب نیست که منصور می گوید:

در نعمت عشق ناسپاس بوده ام پس کیفر ناسپاسی را چشیده ام.

و باز مولانا می فرماید:

کسی که عاشق آن رونق چمن باشد

عجب مدار که او بی دلی چو من باشد

اگر چو شیر شوی عشق شیرگیر قوی است

وگر چو پیل شوی عشق کرگدن باشد

ادامه دارد ...

/ 10 نظر / 13 بازدید
لیمو ترش

سلام به دوست عزیز ...... اگر مایل به تبادل لینک هستی اومدم تا دعوتت کنم.... اگه دوست داشتی وبلاگ منو به اسم ** دل نوشته های من** لینک کن و بگو تا من با چه اسمی لینکت کنم .....به من سر بزنی خوشحال میشم..... تا دیدار بعد خدا نگهدار

زعفران

حضرت مولانا: این جهان کوه است و فعل ما ندا سوی ما آید ندا ها را صدا

حنا

سالتون سبز استاد

محمود آزمون

سلام استاد سال نو مبارک (چقدر دیر!!!) امیدوارم سال خوبی داشته باشید!

لیدا

سلام. سال نوتون مبارک استاد

پویا

عالی بود استاد....

طاهره!

چه دانم​های بسیار است لیکن من نمی​دانم...!

زهرا

سلام استاد چه شوخیه پر حجمیه....

mahsaaa

bozorgtarin afsose adami anast k mikhahad vali nemitavanad...va beyad miyavarad ruzi ra k mitavanest vali nakhst....(cheers)

[چشمک]